Responsive Web Tasarım

Responsive Web Tasarım

Responsive web siteleri, mobil uyumlu olarakta adlandırılabilir. Günümüz çağında teknoloji oldukça ilerledi. Masaüstü bilgisayarlar, kullanım alanlarındaki yerini laptop, notebook, tablet ve cep telefonlarına bıraktı.

Masaüstü bilgisayarlar için tasarlanan ve kodlanan web siteleri taşınabilir mobil cihazlarda görüntülendeğinde hem kötü görünüyor hem de site ziyaretçisinin siteyi kullanamamasına sebep oluyor.

Freelance web tasarım dahilinde responsive mobil uyumlu web siteleri trendler arasında yer alıyor. Mobil uyumlu web siteleri hangi cihazdan ziyaret edildiği önem arzetmeden, o cihazın boyutlarına göre şekil alabilir. Bu noktada freelance web tasarımcının yapması gerekenler ve dikkat etmesi gereken unsurlar oldukça fazladır.

Tasarım aşamasında, freelance grafiker yaptığı web arayüz tasarımını, her ölçekte boyutlandırarak tasarlamalı Yani aynı renk tonlarını aynı objeleri ve tasarım efektlerini kullanarak, bilgisayar, laptop, tablet gibi her mobil cihaz boyutu için farklı kalıpta tasarım çıkarmalıdır.

Web siteleri mobil uyumlu olmayan kişilerin baştan yeni bir tasarım yaptırmasına gerek yoktur. Freelance web tasarım hizmeti veren biriyle anlaşarak mevcutta olan web sitesini mobil uyumlu halde tekrar tasarlatabilir. Böylece Google tarafından tekrar indexlenen web sitesi hem mobil uyumlu olduğu için artı puan alacak, hem de ziyaretçi oranında artış gösterecektir. Yeniden responsive mobil uyumlu web sitesi yaptırmak daha maliyetli olacaktır. Onun yerine olan tasarım üzerinde güncelleme yapılabilir, tekrar ölçeklendirilebilir.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp