Katalog Tasarımı Nasıl Yapılır?

Katalog Tasarımı

Katalog tasarımı hizmeti aldığınızda; broşür tasarımı, dosya tasarımı, kartvisit tasarımı gibi araçlar içinde bir görsele sahip olmuş olacaksınız.

Katalog tasarımı tamamlandıktan sonra burada kullanılan ürün tanıtımları firma bilgilendirmeleri, kapak görselleri gibi tüm ögeleri, diğer reklam tanıtım araçlarında da kullanabilirsiniz.

Katalog tasarımını diğer hizmetlerden ayıran en belirgin özellik daha vektörel ögelerin kullanılması ve direk potansiyel müşteriye ulaştığından daha göz alıcı olmasıdır. Bu sebeple hem tasarım hem baskı aşamasında oldukça dikkat gerekir. Basım esnasında kullanılan malzeme firmanızın kalitesini yansıtacaktır. Kapak kalınlığında kullanılan kağıtlar kataloğun daha kalıcı ve uzun ömürlü olamsını sağlar.

katalog-tasarımı

Web tasarım yaparken bunun baskı aşamasının düşünülmesine gerek yoktur. Bir rengin birden fazla çkça tonu bulunmaktadır. Her ton her bilgisayarda farklı görünebilir. Ancak yakınlığı yakalamak mümkündür. Oysa ki katalog tasarımında son aşama basılı meteryal olduğu için bir tonluk renk farkı bile gözle görünür şekilde hissedilecektir. Bu sebeple freelance grafiker veya bir reklam ajansı hizmet alınan yer farketmeksizi; baskı aşaması ve son kontroller grafik tasarımcı tarafından özenle kontrol edilmeli ve süreç teslim aşamasına kadar yönetilmelidir.

Baskı süreci hem önemli hem dikkat gerektiren son aşamadır. Ancak bu aşamaya kadar tasarımın kalitesi ve özgünlüğü kusursuz olmalıdır. Burada asıl iş grafikerindir. Zaman sınırlaması olmadan, doğru renk, doğru objeler, ikonlar, imajlar ve görsel efektler bulunup, yerleşim sağlanmalıdır. Bu süreçte grafik tasarımcı rahat olmalı ve yaratıcı düşünebilmelidir. Tasarım dökümanalarla birlikte tamamlandıktan sonra, katalog sahibinide en az grafiker kadar sürece hakim olması gerekir. Gerekirse tm ürünlerini tek tek kontrol etmeli, eklemek ya da çıkarmak istediği detayları tasarımcıya bildirmelidir. Ürün yada, hizmet tanıtımı amaçlı yapılan kataloglarda görsel düzen çalışması dışında ürün kontrolleri, firma sahibi tarafından yapılmalıdır.

Yine baskı aşamasında, matbaada kullanılan teknolojide tasarımın kağıda tam yansıtılması için önemli faktörlerdendir. Son teknoloji jihazlar, uygun programlar ve tecrübeli matbaacı tasarımcının işini kolaylaştıracaktır.

Katalog Tasarım Fiyatları

Hizmet sektörünün bir çok kolunda olduğu gibi reklam tanıtım araçları için alınan hizmet sürekli faklılık göstermektedir. Fiyat belirlenirken, sayfa sayısı, ürün sayısı vs. bir çok etken belirlenmelidir. Katalog tasarım fiyatları, freelance grafiker veya firma olsun, işin kalitesi ve hizmet alınan kişinin tecrübesine göre farklılık gösterecektir. Ancak aynı düzeyde kalitede çalışan şahıs veya firmalarda benzer fiyatlar çıkacaktır. Bu aşamada hizmet almayı planladığınız kişilerin referansalarını inceleyerek fiyat teklifi alabilirsiniz. İş teslim süresi, güvenilirlik gibi etkenler de fiyatı etkileyen faktörlerdir. Tüm detayları ve fiyatları inceledikten sonra freelance grafiker veya firmalar arasından, yaptıracağınız katalog tasarımı için doğru tercih yapabilirsiniz.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp