Logo Tasarımı

Logo tasarımı; firma kişi yada kurumun verdiği hizmeti veya satışını yaptığı ürünü özet ve akılda kalıcı şekilde anlatan görsel simgedir. Logo bir firmaya ait olabileceği gibi, sadece bir ürün veya bir markaya da ait olabilir. Logo içerinde renklerin farklı tonları, yazı stilleri ikon vb. İşi, ürünü ya da markayı anlatan bir görseller bütünü barındırır.

logo-tasarımı-örnekleri

Logo tasarımı sürecinde kullanılan efekt, ikon ve çeşitli tasarım objeleri çok önemlidir. Çünkü hedeflenen ürün veya hizmetin ilk bakışta sezilmesi algılanması ve akılda kalıcı olması gerekir. Logo müşteri portfoyüne ilk bakışta sizi ya da markanızı anlatmalıdır. Tasarım aşamasında renk kullanımı da yine çok önemlidir. Örneğin; et satışı yapan bir firmanın logosunda kırmızı kullanması olumlu sonuçlar doğuracaktır, çünkü kırmızı renk olarak insan aklında çoğu zaman et çağırıştırır. Ya da bir moda şirketi logosunda, hiç eskimeyecen renkeler kullanmalı yada son trend renklere göre logo rengini değiştirebilir. İşi her xsmsn geleceği takip etmek son trendleri tasarımlarına uygulamak olan bir firmanın logodu hiç bir zaman geçmişi ve eskiyi hatırlatan ögelerden oluşmamalıdır.

Logo içerinde ikon kullanımı da tercihe göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin; bir inşaat firması düşüneli. İnşaat sektörü için klasik olsada bina görseli ya da ikonu her zaman firmanın verdiği hizmeti yansıtacaktır ancak uygun renklerin kullanımı ve yazı stili ile klasik bir ikon haline gelen bina görseli ile birlikte creative ve özgün bir logo tasarımı ortaya çıkacaktır.

Her logoda ikon yada görsel objeler kullanılmasına gerek yoktur elbette. Sadece marka yada firma ismi bile kusursuz yazı stilleri ile ömürlük bir logo olabilir.