Web Tasarım Süreci

Web tasarım, web sitesi yayına geçmeden önce başlanan ilk aşamadan son aşamaya kadar geçen sürecin tamamını kapsar.
Freelance web tasarım ise bu süreci bir firma ya da ajansa bağlı kalmadan, home ofis ya da dışarıdan takip ederek yönetme işlemidir.

freelance-web-tasarım

1-Domain Seçimi

Domain web siteniz için belirleyeceğiniz isimdir. Bu isim firmanızın ismi, kendi isminiz, ürün ismi, vey aalakasız kendi yaratıcılığınızı kullanarak oluşturduğunuz bir isim olmalıdır. Firmanızın sektöründe gösterdiği ivme ve rekabet gücüne göre domain değeriniz ve marka değeriniz artabilir. Bu sebeple domain adınızı doğru seçmeniz faydalı olacaktır.

2-Döküman Temini

Uygun döküman ve içeriklerin hazırlanması, seo Google'da bulunabilirlik için en önemli süreçtir. Örneğin site içerinde ne kadar çok özgün metin varsa o kadar fayda sağlanacaktır. Satacağınız ürün bile olasa bu ürünü iyi tanıtmak ve metin temin etmek gerekir. Site haritası doğru hazırlanmalı. Yaptığınız işi ve sizi anlatan en azından bir hakkımızda sayfası yazısı bulunmladır. Site yayına alındıktan sonra seo açısından desteklemek için; özgün makale üretilebilir.
Metinlerin yanı sıra web sitesinde kullanacağımız görsellerde çok önemlidir. Bir web sitesi; firmanın ya da şahsın, sanal alemdeki dükkanı gibidir. Tüm ürünler ya da hizmetler sergilenmeli, ziyaretçiye sunulmalıdır. Ürün fotoğrafları net olmalıdır. Banner da kullanılacak sloganlar, firma ürün, hizmet ya da markayı en doğru şekilde kısa ve öz anlatmalalıdır.
Abartıya kaçmadan internet ortamındaki reklamınızı bu şekilde sağlayacaksınız. Tıpkı dükkanınızda ürünlerinizi sergilediğiniz ve değiştirdiğiniiz gibi düşünerek web sitenizden de ticari kazanç ve portföy elde etmek için sürekli güncelleme yapmalısınız.

3-Grafik Arayüz Tasarımı

Freelance grafiker, tasarım sürecinde kendisine lazım olacak yazılı ve görsel dökümanları teslim aldıktan sonra, çalışmaya başlayıp firmanız için en doğru tasarımı üretmelidir. Bu aşamada en önemli nokta, web site sahibinin ne istediğini bilmesi ve taleplerini , proje yöneticisi ya da grafik tasarımcısına net olarak anlatması gerekecektir. Süreç boyunca talebe göre tasarım üzerinde revizeler yapılarak en doğru noktaya ulaşılabilir.

4-PSD Dosyası Olarak Verilen Tasarımın Yazılıma Giydirilmesi

Bundan sonraki süreç teknik dediğimiz süreçtir ve yazılımcıya aittir. Psd dosyalarını teslim alan yazılım uzmanı bu dosyadan gerekli işlemleri yaparak sayfayı kodlayarak hareketli hale getirir ve yazılım üzerinde çalışmasını sağlar. Site yayına hazırdır fakat öncesinde tasarımcının belirlediği şekilde fontlar ve renkler kullanılarak, tüm içerikler web sitesine eklenerek tüm sayfalar oluştururlur. Web tasarım sürecini firma ve ajanların yanında freelance web tasarım hizmeti veren grafiker ve yazılımcılar da yürütebilir.
Son olarak domain teknik ayarları sağlanır ve site hosting üzerinde yayına alınır.