Dergi, İlan, Katalog Tasarımı

freelance-katalog-tasarımFreelance katalog tasarımı, reklam ve tanıtım amaçlı, ürün yelpazesi ya da hizmet çeşitliliğinin yansıtıldığı kitapçık türüdür. Kataloğun kalitesi ürün ya da hizmeti çok daha çekici kılacaktır. Katalog, freelance indesing tasarımcı ya da bir ajans aracılığı ile yapılır.

Bir ürün kataloğu için öncelikli hedef ürün fotoğraflarının çekici ve net bir şekilde elde edilmesidir. Bunun için profesyonel bir fotoğrafçı ile çalışılılmalıdır. Profesyonel olmayan fotoğraf makineleri ile tecrübesiz kişilerin yaptığı çekimler, kataloğun sıradan ve basit görünmesine sebep olacaktır. Bu sebeple fotoğraf kalitesi çok önemlidir. Eğer freelance katalog tasarımı, ürünler için yapılan bir ürün kataloğu ise, Orijinal ürün fotoğrafları, ürün bilgisi ve gerçek fiyat bilgisi bulunmalıdır. Ancak katalog tasarımında amaç tanıtım kataloğu ise satın alınan fotoğraflarda kullanılabilir.

Tanıtım kataloğunda üretim ekibinin fotoğrafları yada tüm personel bile kullanılabilir. Tıpkı bir web sitesi gibi hakkımızda sayfası yapılabilir. Bu bir tanıtım kataloğu olduğu için firmadan ve yaptığı işten yazılı olarak bahsetmek önemlidir. Ayrıca metinler uygun görsellerle tamamlanmalıdır. Katalog üzerinde bulunan kapak dahil her sayfa özel olarak tasarlanır. Her sayfa biribirini takip etmeli renk ve dizayn olarak uyumlu olmalı ve sıfırdan tasarlanmalıdır. Sayfalar birbirine benzemeli ancak asla birbirinin kopyası olmamalıdır. O halde kataloğun 20 sayfalık bir kağıt grubundan farkı kalmaz. Oysa ki katalog firmanın en önemli tanıtım ve reklam araçlarından biridir. Müşteri potansiyeli olan birine ilk görüşmeden sonra kataloğu bırakmak akılda kalıcılığı arttırır Kataloğun kalitesi firmayı ve firmanın kurumsallığını anlatır.

Freelance katalog tasarımı sürecinde; ürün, hizmet ya da firma, anlatılmak istenen şey ne olursa olsun; Orijinal görseller, özgün içerikler indesign desteği ile mükkemler sonuçlar elde edilebilir.

Freelance indesign tasarımcı konusunda, yetenekli ve tecrübeli bir freelance grafiker ile çalışmak en önemli unsurdur.