Katalog Tasarımı Nasıl Yapılır

Katalog Tasarımı Nasıl Yapılır

Yeni bir katalog tasarımı projesine başlarken ilk aşama proje hakkında sorular sorurak en doğru bilgiyi elde etmektir. Doğru verilerle müşteri odaklı ve kullanışlı bir katalog oluşturmak frelance grafikerin görevidir.

Katalog tasarımı için en önemli nokta sayfaların internet ortamında veya basılı olması farketmeksizin, sade, anlaşılır ve kullanışlı olmasıdır. Sayfalar, okuyucunun gözünü yormamalı, algısını kapatmamalıdır. Kataloğu inceleyen kişi aradığı ürün veya hizmeti bulabilmelidir. Tasarım efektleri göze hoş görünsede sayfa üzerinde bazı durumlarda, göz yorucu ve itici görünebilir. Bu durumda grafik tasarımcının yapması gereken, müşterisinin yaptığı işi, hedef pazar kitlesini ve pazarladığı ürün veya hizmeti doğru anlamasıdır. Sorular sorma ve anlama aşamasından sonrası, grafiker tecrübe ve kalitesine kalmıştır.

katalog-tasarımı-arka
Katalog tasarımı aşamasına geçildikten sonra konsept ve konu çok önemlidir. Öncelikle ürün veya hizmete uygun konsept proje sahibi ile birlikte oluşturulur. Bura proje sahibine çok iş düşmektedir. Çünkü ancak gerçek işi yapan kişi kendi ürününü veya hizmetini tanıyabilir ve anlatabilir. Bu sırada grafik tasarımcı proje sahibi ile gerekli diyalogları kurarak okuyucuya verilmek istenen mesajı en doğru efektleri, ve çizimleri kullanarak sayfa yerleştirmelerini tamamlar.
Proje tamamlandıktan sonra, proje sahibi ve grafiker ile birlikte son kontroller yapılır. Onay aşamasından sonra katalog basımı gerçekleşir.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp