Sosyal Medya Tasarımı

Sosyal Medya Tasarımı

Sosyal medya tasarımı, facebook twitter, instagram, gibi sosyal ağların bu kadar gelişmesiyle oluşan bir ihtiyaçtır. Kuşkusuz teknolojinin ilerlemesiyle cep telefonları

hayatımızın büyük bir bölümünü kaplar hale geldi. İletişim ağı için sıklıkla kullanılan araçların başında sosyal medya hesaplarımız geliyor. Bu gelişmelerin yararı veya zararı bir tartışma konusu olmuşken, ticari hayata getirileri tartışılmaz bir gerçek.

sosyal medyaArtık ticari amaç güden firmalar, kurum ve kuruluşların için öncelik sanal dükkan dediğimiz web siteleri ikinci olarak pazarlama dediğimiz ve dükkanımızı destekleyen bayilerimiz olan sosyal medya alanlarımız. Yani Sosyal medya hesapları tek başına yeterli olmasa da web sitemizi desteklediği aşıkardır. Güçlü ve donanımlı bir web sitesi bile seo açısından yeterli olsa bile; rekabetçi yapı içerisinde, sosyal mecraalarda bulunmadığında rakiplerinden bir adım geride kalacaktır. Örneğin çöyle düşünelim. İnternet üzerinden ayakkabı satışı yapan bir firma düşünelim, satış değil sadece kurumsal tanıtım amaçlı kurulmuş bir sitede olabilir Google'da gayet başarılı. Güzel dönüşler ve sonuçlar bu başarısı sayesinde gerçekleşiyro. Ancak bu firmanın potansiyel müşterisi, ayakkabı alma niyet,nde ve arayışında olup Google da bunu arayan kişilerdir. Ancak bu firmanın güçlü, çarbıcı tasarımlarla bezenmiş, donanımlı bir facebook ya da herhangi bir sosyal ağ üzerinde hesabı olsaydı; firmanın müşteri potansiyeli facebook da gezen herkes olacaktı. Yani kişinin ayakkabı alma niyeti yoksa bile sosyal medya sayfasında veya web tasarımında gezinirken gördüğü ürün için, “Evet bu ürünü alabilirim” düşüncesi belirecektir. Ya da görüp beğendiği ürünün detay sayfasına gitmek için, linkte bulunan web sitesine gidecek ve gezerken tüm ürünlerini görecek, almasa bile sitenizin tıklanma katsayısını arttırarak destek sağlayacak. Kullanıcı deneyimini artırmak için ortak mail kutusu yazılımına göz atın.

sosyal medya tasarımı

Sonuç olarak; rekabetçi koşullara rağmen var olabilmek ve firmanızı ayakta tutabilmek için ne sadece web sitesi ne de sadece sosyal medya hesapları yeterli olmayacaktır. İkisini birlikte sağlam bir şekilde yönetmek ve güçlendirmek gerekecektir. Böylece web siteniz ve sosyal medya hesaplarınız birbirini destekleyerek daha çok kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Hem web siteniz hem sosyal medyanız için güçlü ve kaliteli bir firma veya grafiker ile çalışmalısınız. Sosyal medya hesaplarınızda kullandığınız afiş tasarımı, katalog tasarımı, banner, kampanya duyuru tasarımları için freelance grafikerin referanslarını incelemeli ve sizi yansıtıp yansıtamayacağına karar vermelisiniz.

cleardot.gif

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp